Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Biblioteka

PAŹDZIERNIK  2022

HASŁO

,,CZYTANIE  DLA POKOJU”

 

 

W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Reading for Global Peace and Harmony”, które w Polsce skrócono do „Czytanie dla pokoju”.

 

 

KONKURS plastyczno – techniczny

pt.: „Drugie życie starych gazet”

 

Uczestnicy konkursu: uczniowie klas II– VIII

Warunki uczestnictwa:

 • samodzielne wykonanie (podczas zajęć szkolnych lub w domu ) ze starych gazetprzestrzennego projektu dowolnej postaci literackiej;
 • wstępnej selekcji prac kwalifikowanych do konkursu dokonują wychowawcy klasy II-III lub nauczyciel plastyki;
 • każdy uczestnik konkursu może złożyć tylko jedną pracę;
 • prace muszą być zaopatrzone w czytelną metryczkę, zawierającą informacje: imię i nazwisko ucznia (autora pracy), nr klasy, imię postaci literackiej, tytuł utworu, z którego pochodzi, imię i nazwisko autora utworu literackiego.

Kryteria oceniania:

 • twórcza pomysłowość i wyobraźnia oraz oryginalność;
 • estetyka wykonania pracy i ogólne wrażenie artystyczne.

Termin i miejsce oddania prac: do dnia 28 X 2022 r. Prace należy składać w bibliotece.

Autorzy najlepszych prac zostaną nagrodzeni dyplomami i dodatkowo punktami dodatnimi z zachowania.

 

KONKURS literacki na WYJAŚNIENIE/ROZWINIĘCIE hasła tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Uczestnicy konkursu: uczniowie klas V – VIII 

Warunki uczestnictwa:

 • samodzielne, pisemne wyjaśnienie tegorocznego polskiego hasła Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych: „Czytanie dla pokoju
 • prace konkursowe przyjmowane będą wyłącznie w formie wydruku komputerowego formatu A4,
 • praca powinna zawierać minimum 10 zdań, ale nie może przekroczyć jednej kartki formatu A4 wydruku komputerowego (obowiązuje czcionka Times New Roman 12, interlinia 1,5 wiersza, marginesy 2,5),
 • prace muszą być zaopatrzone w czytelną metryczkę (na odwrotnej stronie pracy), zawierającą informacje: imię i nazwisko autora, klasa.

Kryteria oceniania:

 • wartość merytoryczna pracy (rzeczowość, wyczerpanie tematu),
 • poprawność językowa, interpunkcyjna i ortograficzna.

Autorzy najlepszych prac zostaną nagrodzeni dyplomami i dodatkowo cząstkową oceną celującą z języka polskiego (z aktywności).

Termin i miejsce oddania prac: do 28 X 2022 r. Prace należy składać w bibliotece.

 

INNE AKCJE ZWIĄZANE Z OBCHODAMI

ŚWIĘTA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

to:

 • zabawa w książkowego detektywa ( uczniowie klas IV- VIII)

 

 • wystawa najstarszych woluminów należących do zbioru biblioteki

( możliwość obejrzenia najstarszej – pierwszej księgi inwentarzowej, w której spisywano książki od początku istnienia biblioteki)

 

 • coroczny, jesienny kiermasz taniej książki ( od 27 października)

 

 • obchody dnia ,,Imienin Biblioteki” połączone ze słodkim akcentem cukierkowym ( każdy, kto odwiedzi bibliotekę w dniu 26 października – środkowym dniu tygodnia obchodów i rozwiąże zagadkę lub odpowie na pytanie związane z czytaniem lub biblioteką - zostanie poczęstowany pysznym imieninowym cukierkiem)

 

 • czytanie dzieciom klasy ,,0” przez chętnych uczniów ze starszych klas

 

 • bookcrossing– pojęcie i akcja z nim związana opisane poniżej

 

Bookcrossing, czyli uwolnij przeczytaną książkę!

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino). W naszej szkole akcja ta będzie przebiegała w ten sposób, że każdy uczeń, który chciałby się do niej włączyć przynosi do biblioteki swoją prywatną książkę ( taką, jakiej nie ma w bibliotece ), a którą już przeczytał i chciałby się nią podzielić z innymi. Książkę zostawia w oznaczonym w tym celu miejscu. Równocześnie taki uczeń może zabrać z tego miejsca książkę przyniesioną przez inną osobę. Po przeczytaniu, każdy uczestnik bookcrossingu odnosi książkę miejsce wymiany, żeby mógł z niej skorzystać ktoś inny.

 

Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

Dnia 19 maja 2022 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania na Czytelnika Biblioteki Szkolnej. W tym roku szczególnie ważna, ponieważ przystąpiły do niej dzieci nie tylko z klasy 1, ale również z klas 2-3. Powodem takie stanu rzeczy stała się prześladująca nas w dwóch ubiegłych latach pandemia, która uniemożliwiła terminowe obchody święta. Po zmaganiach z pięcioma zadaniami, z którymi na forum szkoły musieli ,,uporać się’’ uczniowie młodszych klas i po ocenie powołanej  w tym celu komisji, dzieci złożyły przyrzeczenie  i zostały pasowane na czytelników przez p. Dyrektor Agnieszkę Ścieszko. Uwieńczeniem spotkania były dyplomy i upominki w postaci książek przygotowane przez opiekuna biblioteki p. Beatę Klejbach. Mali czytelnicy otrzymali także oryginalnie wykonane zakładki do książek wykonane przez starszych kolegów, które z pewnością przydadzą im się podczas samodzielnego czytania. Wszystkim ,,nowiusieńkim” czytelnikom składamy życzenia, aby tak jak same o tym mówiły, książki były dla nich nieodzownymi przyjaciółmi i pomagały pokonywać wszelkie trudności.

 

Obchody

Międzynarodowego Tygodnia Bibliotek Szkolnych

W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Baśnie i legendy z całego świata” („Fairy Tales and Folk Tales around the World”).

W naszej szkole uczcimy ten wyjątkowy czas w dniach 25-29 października

wg następującego harmonogramu:

1 dzień – poniedziałek - 25 października

 • Wywieszenie ściennej gazetki informacyjnej na korytarzu szkolnym. Zapoznanie z historią obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz podkreślenie roli, jaką biblioteka i jej księgozbiór spełnia w każdej szkole.
 • Ogłoszenie konkursu na zakładkę – klasy 4 – 8 najpiękniejsze zakładki staną się prezentem dla nowych czytelników biblioteki szkolnej i będą wręczone podczas uroczystości pasowania na czytelnika. Ogłoszenie o konkursie zostanie umieszczone na gazetce ściennej, a wcześniej na stronie szkoły w zakładce BIBLIOTEKA i poprzez dziennik elektroniczny Librus.

 2 dzień – wtorek -  26 października

,,IMIENINY BIBLIOTEKI”

 • Zabawa dla wszystkich chętnych dzieci z klas 4 -8 – szukanie skarbu ukrytego w nieznanej książce wg wskazówek zawartych w ukrytych informacjach. Skarbem będzie karta imieninowa, którą biblioteka otrzymała na jednym z wcześniejszych obchodów tygodnia bibliotek szkolnych. Za odnalezienie karty – satysfakcja , Dyplom Detektywa Książkowego i oczywiście słodki imieninowy kąsek.

 

 • Quiz dla najmłodszych – losowanie pytań, zagadek, rebusów, krzyżówek dotyczących znanych baśni, bajek i legend. Dobra odpowiedź jest traktowana jak prezent dla Biblioteki i premiowana słodkim imieninowym kąskiem.

 3 dzień – środa -  27 października

Dzień głośnego czytania pod hasłem ,,Przeczytam Ci bajkę” – starsze dzieci czytają młodszym z klas 0-3. ( dzieci czytające młodszym kolegom będą miały okazję pochwalić się swoją umiejętnością pięknego czytania)

 

4 dzień – czwartek – 28 października ( przerwa w obchodach) – wyjazd klas 1-5 do planetarium

 

5 dzień – piątek – 29 października

Rozstrzygnięcie Konkursu na zakładkę do książki – ogłoszenie zwycięzców i  wyróżnionych prac.

Nagrody – punkty dodatnie  z zachowania, dyplomy.

 

UWAGA !

KONKURS

Ogłaszam konkurs na najpiękniejszą zakładkę do książki!

W konkursie mogą wziąć udział

uczniowie klas 4-8.

Prace wykonane przez uczestników konkursu będą upominkami dla ,,świeżo upieczonych czytelników”. Zakładki otrzymają oni na uroczystości pasowania na czytelnika.

Na zwycięzców czekają nagrody – satysfakcja z wygranej i udziału w konkursie, dyplom i punkty dodatnie z zachowania.

 

opiekun Biblioteki Szkolnej -  B. Klejbach

 

Ogłoszenie

 Dzieci z klas 4-8 wyrażające chęć udziału w głośnym

 i pięknym czytaniu bajek dla swoich młodszych kolegów

 bardzo proszę o zgłaszanie się do biblioteki szkolnej do dnia

27 października – czyli do środy -  w celu ustalenia listy

utworów, jakie przeczytają uczniom klas młodszych.

 

 
 
W związku z obecną sytuacją w jakiej znalazły się szkoły i zdalnym zdobywaniem wiedzy, bardzo utrudniony jest kontakt z biblioteką szkolną. Już wcześniej wysyłałam uczniom i rodzicom informację o sposobie i harmonogramie pracy biblioteki w tych szczególnych warunkach - informacja na platformie Librus. Pragnę przypomnieć i powiadomić, że biblioteka szkolna nadal pracuje i wypożycza książki. Dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i środy w godz. 8:00 - 12:00 można osobiście odwiedzić bibliotekę i dokonać wypożyczenia wybranej pozycji ( oczywiście przy zachowaniu tzw. reżimu sanitarnego). Można też ,,zamówić" sobie książkę ( kontakt ze mną przez Librus) i odebrać ją w innym, dogodnym dla ucznia dniu, we wskazanym pomieszczeniu szkoły. Zachęcam do stałego kontaktu ze mną i wypożyczania książek. Ten czas, a tym bardziej obecna pora roku sprzyja czytaniu, a ,,książka jest dobra na wszystko".
B. Klejbach
 
 
 
 
 
W trudnym czasie nauki zdalnej zachęcamy do udziału w kiermaszu taniej książki, który w tzw. normalnych warunkach odbywa się w naszej szkole jesienią i wiosną każdego oku szkolnego. Aby nie tracić możliwości uzupełniania swoich zbiorów nasza księgarnia podała propozycję wirtualnego kiermaszu. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami nadesłanymi w celu zapoznania się z zasadami kiermaszu.
Życzymy skorzystania z ciekawej oferty i owocnych zakupów. 
 
 
Kod szkoły: Ł.ŁÓD.BĘDZE.S
 

Poniżej kilka przydatnych linków:

http://booksspk.pl//DEMO_KSIAZKI/oferta_k2020/index.html   -> demo katalogu

https://www.youtube.com/watch?v=7QIgstz_MPs&feature=youtu.be  -> film instruktażowy 

http://booksspk.pl/marketing/wirtualny_kiermasz.pdf  -> plakat promujący akcję

 

Zachęcamy także do polubienia strony Księgarni Tuliszków na Facebooku

https://www.facebook.com/tuliszkow/

oraz strony Wydawnictwa IBIS

https://www.facebook.com/IBISwydawnictwo/

 

 

Regulamin biblioteki szkolnej obowiązujący od 1.09.2020 roku