Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Do poczytania

 

Instrukcja obsługi mLegitymacji dla uczniów 


Komunikacja w Rodzinie - poradnik

 


Bezpieczeństwo w sieci naszych dzieci

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci ?

 

Bezpieczeństwo dziecka w sieci  jest bardzo istotna w dobie Internetu. Internet i social media to obecnie najbardziej wykorzystywane medium a funkcjonowanie dorastającego pokolenia w wirtualnym świecie jest równoległe ze światem rzeczywistym. Używane do pracy i nauki, jest również narzędziem komunikacji i źródłem rozrywki. Świadomy rodzic ma szansę wyeliminować większość zagrożeń czyhających na dziecko w sieci. Przede wszystkim nauczyć dziecko samodzielnego poruszania się online.

 

  1. Rozmawiaj – to najprostsza, ale i najskuteczniejsza rada. Stale pytaj i dyskutuj z dzieckiem. Dzięki wartościowej rozmowie masz szansę poznawać cyfrowy świat razem z dzieckiem.
  2. Ustal jasne zasady – jasno komunikuj czego dziecko nie może robić w Internecie. Wskaż rzeczy zakazane, takie jak: podawanie numeru telefonu czy publikowanie rodzinnych zdjęć. Ważne by każdy z członków rodziny został poinformowany o wprowadzonych ustaleniach.
  3. Nie odcinaj dziecka od Internetu, ucz mądrego korzystania – dziś Internet jest powszechnym zjawiskiem od którego nie da się uciec. Całkowity zakaz korzystania z sieci nie jest rozwiązaniem. Taka izolacja może mieć negatywnie skutki i utrudnić dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie.
  4. Naucz zasady ograniczonego zaufania – młody internauta powinien mieć świadomość specyfiki konsumowanych treści. Warto uczulić dziecko, że ktoś po drugiej stronie monitora może zwyczajnie kłamać, informacja przeczytana na portalu wcale nie musi być prawdziwa, a zdjęcia oglądane w zmanipulowanie graficzne.
  5. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści – stały monitoring pozwala na kontrolowanie treści udostępnianych dla naszych dzieci. Zgłaszanie niepożądanych treści do odpowiednich organów pozwoli wyeliminować potencjalne zagrożenie.
  6. Bądź wyrozumiały – nie chcesz dopuścić do sytuacji w której działania w Internecie będą tematem tabu. Rozmawiaj bez oceniania i złości. W obawie przed karą dziecko może się nie przyznać do pewnych zachowań, lepiej, że poinformuje Cię o czymś i wspólnie ustalicie dalsze działania.
  7. Ustal zasady komunikacji – naucz dziecka wszystkich funkcjonalności mediów społecznościowych i tego jak zarządzać informacjami na własny temat.
  8. Obserwuj – monitoruj przestrzeganie ustalonych zasad i reaguj na dynamiczne zmiany w przestrzeni internetowej. Towarzysząc dziecku w codziennych aktywnościach masz szansę na bieżąco śledzić trendy pojawiające się w Internetach.
  9. Kontroluj także urządzenia mobilne – pamiętaj, że dziś dostęp do internetu z poziomu telefonu komórkowego staje się normą. Ponad 83% dzieci w Polsce posiada własny telefon.
  10. Nie zapominaj o plusach korzystania z Internetu.

 

Najważniejsze aby mówić dzieciom prawdę o Internecie. Nie chodzi o budowanie siatki zakazów, ale o obustronne zrozumienie tematu. Pamiętajmy by nauczyć dziecko właściwej reakcji na szkodliwe treści. A także uzmysłowić konsekwencje ryzykownych zachowań.

 

Zachęcam również  państwa do zapoznania się z bezpłatnymi programami oferujących kontrole rodzicielską które pozwolą w zabezpieczeniu komputera przed niebezpiecznymi witrynami internetowymi:

 

Kaspersky Safe Kids Free to darmowy program przeznaczony do kontroli rodzicielskiej. Aplikacja umożliwia rodzicom ochronę swoich pociech przed niebezpiecznymi treściami znajdującymi się w różnych zakątkach internetu. W wersji bezpłatnej oprogramowania użytkownik ma możliwość zarządzania aktywnością internetową, korzystaniem z aplikacji oraz urządzeń. Dzięki tym prostym funkcjom rodzic ma może ograniczyć dostęp do wielu nieodpowiednich według niego treści.

 

Link do pobrania programu:

https://www.dobreprogramy.pl/Kaspersky-Safe-Kids,Program,Windows,87604.html

 

K9 Web Protection bezpłatny program do kontroli rodzicielskiej, oferujący ścisłą ochronę podczas korzystania z Internetu. Dzięki tej aplikacji możemy kontrolować i monitorować aktywność użytkowników w sieci oraz blokować dostęp do niechcianych stron internetowych. Za pomocą tej aplikacji, rodzice mogą dowolnie skonfigurować jego poszczególne opcje, by blokował dostęp do niektórych stron lub zakładał specjalne filtry ochraniające użytkownika przed różnymi niebezpieczeństwami z sieci. Program został wyposażony w nowoczesne filtry, które chronią i zabezpieczając przed niebezpiecznymi witrynami internetowymi.

 

Link do pobrania programu :

https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/kontrola_rodzicielska/K9_Web_Protection.html

 

 

WAŻNE

 

Waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia.
- tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców.
- ciężar powinien być rozłożony symetrycznie.
- cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej.
- tornister powinien mieć równe, szerokie szelki.
- długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców.
- zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
- tornister należy nosić na obu ramionach.
- konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy.

Główny Inspektorat Sanitarny w porozumieniu z Fundacją Rosa i Fundacją Sensoria organizuje akcję "Lekki Tornister". Ma ona na celu uświadomienie przede wszystkim dorosłym, że nadmiernie przeładowane plecaki ich dzieci to poważny problem zdrowotny na przyszłość. Zbyt wielki ciężar to nie tylko ból pleców czy niewygoda, z czasem może prowadzić do schorzeń kręgosłupa, kłopotów z kolanami czy nawet nieprawidłowego funkcjonowania układu oddechowego.

Zgodnie z zaleceniami głównego inspektora sanitarnego, opierającymi się na wynikach badań WHO, waga tornistra nie powinna przekraczać od 10 do 15% masy ciała ucznia. Dodatkowo ciężar powinien być rozłożony równomiernie, a tornister uczeń powinien nosić na obu ramionach. Aby dziecko - szczególnie młodsze - nie zabierało większej liczby rzeczy do szkoły, niż to konieczne niezbędne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra.

Ponadto, zgodnie z § 4 rozporządzenia, tygodniowy plan zajęć dydaktyczno-wychowawczych powinien być ustalony przez szkołę w sposób gwarantujący równomierny rozkład zajęć w poszczególnych dniach tygodnia, co służy przede wszystkim higienie pracy umysłowej, ale sprzyja także nieprzeciążaniu tornistrów. Przestrzeganie przez dyrektorów, odpowiedzialnych za opracowanie tygodniowych planów zajęć, ww. zasad jest egzekwowane przez kontrolujących szkoły pracowników sanepidu.

W V, ubiegłorocznej edycji kampanii "Lekki Tornister", wzięły udział 722 szkoły podstawowe z całej Polski. Każda placówka otrzymała pakiet materiałów edukacyjnych, przy pomocy których nauczyciele realizowali wśród uczniów specjalne lekcje poświęcone właściwemu pakowaniu szkolnych plecaków i dbaniu o prawidłową postawę ciała. Ponadto, w wybranych szkołach odbyły się prelekcje na temat profilaktyki wad postawy oraz akcja ważenia plecaków. Akcją ważenia tornistrów objęto 510 dzieci. Sprawdzano wszystkie kluczowe elementy: wagę poszczególnego ucznia, ciężar jego plecaka (zarówno pustego, jak i z zawartością), wagę rzeczy niezbędnych do nauki w danym dniu, jak i tych, które dziecko zabrało ze sobą, a które nie były mu potrzebne. Wszystkie plecaki ważyły ponad półtorej tony (1521,25 kg); najwięcej - tornistry pierwszoklasistów, średnio 3,05 kg. Przeciętnie dzieci nosiły w swoich plecakach 0,12 kg niepotrzebnych przedmiotów, ale rekordzista miał ich aż 1,3 kg. 246 dzieci, czyli co drugie badane miało tornister, którego waga przekraczała 10 proc. masy jego ciała, z czego obciążenie aż 226 toreb i plecaków wynikało z zawartości rzeczy niezbędnych do nauki. Na bieżąco chociaż te dane są wciąż alarmujące, "Lekki Tornister" przynosi widoczne efekty. W porównaniu do poprzedniej edycji, plecaki wraz z całą zawartością są o ponad pół kilograma lżejsze, a dzieci zabierają do szkoły o 0,88 kg mniej niepotrzebnych, dodatkowych przedmiotów. I najważniejsze: liczba uczniów, u których waga tornistra z powodu zbędnej zawartości przekracza 10 procent masy ich ciała, zmniejszyła się siedmiokrotnie.